Reklama
  • Piątek, 17 lipca 2015 (11:05)

    Nogi bez cellulitu

Lato to ten moment, kiedy więcej ciała odkrywamy, niż zakrywamy. I nagle zauważamy wszystkie niedoskonałości – a szczególnie cellulit. Co z nim zrobić?

Reklama

Najlepsze pod względem stosunku kosztów do efektów są domowe metody poprawy stanu skóry – czyli wszelkiego rodzaju peelingi, masaże szorstką rękawicą czy wałeczkami oraz dbanie o to, by skóra miała jednolitą barwę – optymalnie, by była lekko opalona.

Tak pielęgnowana skóra sprawia wrażenie gładszej, a równomiernie rozkładające się światło po prostu wysmukli nogi czy ramiona.

Z pomocą idą też nowoczesne kosmetyki – już nie tylko kremy do twarzy mają funkcje ujednolicania kolorytu (ukrytą pod dopiskami CC i DD), również balsamy do ciała projektowane są tak, by nadać skórze odpowiednio zdrowy wygląd – zawarte w preparatach CC i DD pigmenty oraz połyskliwe drobinki sprawdzą się lepiej niż superzabiegi dermatologii estetycznej.

Złudzenie optyczne

O ile nie jesteś 20-latką o figurze modelki, to pewnie na udach i pośladkach, a czasem także na brzuchu i ramionach zauważasz grudkowate nierówności. To „spuchnięte” komórki tłuszczowe nazywane cellulitem.

Nierówna powierzchnia skóry może być efektem nie tylko cellulitu, ale też nadmiernego tycia (szczególnie po ciąży skóra jest rozciągnięta i nie wraca do pierwotnego stanu) oraz rośnięcia (gęsta sieć rozstępów).

Winne kobiece hormony

Zapewne zauważyłaś, że kobiety o figurze klepsydry – z silnie rozbudowanymi biodrami i wąską talią – częściej cierpią na skórkę pomarańczową niż panie z mniejszą różnicą między obwodem talii i bioder. To dlatego, że cechy charakterystyczne naszej figury determinują hormony.

Sylwetka typu klepsydra to efekt wysokiego poziomu estrogenów, typowo kobiecych hormonów odpowiedzialnych między innymi właśnie za gromadzenie zapasów tłuszczu w komórkach. Toteż cellulit to problem kobiecy, a nie męski.

Dodatkowo panowie mają inaczej rozłożoną tkankę tłuszczową, zaś włókna kolagenowe w ich skórze tworzą siatkę, przez którą spuchnięte komórki tłuszczowe nie są w stanie się przecisnąć i „wyjrzeć” na powierzchnię skóry.

Jak pozbyć się cellulitu?

Sposób powstawania skórki pomarańczowej zapewne jednak średnio nas ciekawi. Interesuje nas natomiast, jak się jej pozbyć. I tu, niestety, mamy złą wiadomość – cellulitu pozbyć się nie da. Można go jedynie zminimalizować, np. chudnąc na potęgę (choć szczupłe „estrogenowe” dziewczyny też narzekają na ten defekt urody) i uprawiając sport, który pomoże nam przerobić nadmiar tłuszczu na mięśnie.

Pewną (ale w przypadku kobiet po dużych wahaniach wagi wręcz niezauważalną) poprawę przyniosą masaże w gabinetach kosmetycznych – np. metodą endermologii – a także zabiegi falami radiowymi. Niestety, to drogie terapie i poniesione nakłady mogą nam się nie zwrócić w formie „satysfakcji gwarantowanej”.

Więcej na temat:nogi | lato | cellulit

Zobacz również

  • Cellulit, zwany skórką pomarańczową, to nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa na udach, pośladkach i ramionach. Skóra jest zwiotczała, charakteryzują ją nieestetyczne wgłębienia. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.